Manager Mediu

Cerinte post
Candidatul ideal:
• Licenta intr-un domeniu tehnic (specialitatea Mediu/Ingineria Mediului constituie avantaj)
• Specializari in domeniul mediului- Responsabil de mediu, Responsabil cu gestiunea deseurilor, Manager sisteme de mediu/ /auditor al sistemelor de management al calitatii / mediului- ISO 9001, ISO 14001;
• Cunostinte legislatie specifica pe partea de Mediu si gospodarirea apelor;
• Cunostinte privind procesele de productie (experienta anterioara in prelucrarea lemnului constituie avantaj);
• Limba engleza- nivel avansat- conditie obligatorie;
• Cunostinte operare calculator - MS Office;
• Aptitudini analitice, rationament, inteligenta practica;
• Capacitatea de analiza a proceselor organizationale si sintetizare informatii in proceduri si sisteme de lucru;
• Abilitati dezvoltate de comunicare: verbal, non-verbal, scris; abilitati de rol pentru a relationa eficient la toate nivelurile ierarhice ale organizatiei;
• Atitudine pozitiva fata de munca, dinamism;
• Meticulozitate, atentie la detalii si termene de respectat.
Daca te-am descris pe tine, atunci esti colegul/a pe care il/o cautam!

Responsabilitati
Responsabilitatile tale vor fi:
• Gestiunea documentelor de mediu, conform reglementarilor in vigoare si a solicitarilor din autorizatia de mediu, intocmirea si transmiterea de declaratii si rapoarte catre autoritatile de mediu (ex: Administratia Fondului pentru Mediu, Agentia pentru Protectie a Mediului, Garda de Mediu);
• Asigurarea respectarii normelor si prevederilor de mediu aplicabile obiectului de activitate al companiei;
• Reprezentarea companiei in relatia cu autoritatile de control pe spete de mediu, participarea la inspectiile efectuate de Garda de Mediu si alte autoritati mandatate de lege sa efectueze controale cu privire la Protectia mediului;
• Urmarirea modului de operare a gestiunii fizice si scriptice a deseurilor si relationarea cu celelalte departamente, implicate direct sau indirect in fluxul de activitate;
• Intocmirea evidentei gestiunii deseurilor generate de catre companie;
• Relationarea cu societatile contractate in vederea indeplinirii obligatiilor de valorificare / reciclare a deseurilor si implementarea obligatiilor privind raspunderea extinsa a producatorilor, inclusiv monitorizarea contractelor incheiate cu societatile mai sus- mentionate.
• Propunerea de masuri de imbunatatire / proceduri pentru procesele ce implica gestiunea deseurilor si participarea la implementarea proiectelor pe linie de protectie a mediului;
• Informarea continua si implementarea noutatilor legislative din domeniu;
• Participarea la sesiuni de informare sau de lucru pe linie de protectie a mediului.

Beneficii
Mediu de lucru placut.

Prezentarea firmei
Producator de parchet stratificat.